Metoda Iyengara Czym jest?

Metoda stosowana w Akademii pochodzi od B.K.S. Iyengara - jednego z najwybitniejszych współczesnych mistrzów. Posługuje się nią największa liczba osób na świecie. 

Jest to holistyczny system obejmujący całe życie człowieka i uświadamiający mu powiązania między sferami fizyczną, psychiczną i duchową. Praktykując jogę doświadczamy tych wzajemnych powiązań i wielowymiarowości własnego człowieczeństwa.

Podstawą i jądrem metody Iyengara są asany - ćwiczenia z ciałem. Wzmacniają mięśnie i zwiększają ich elastyczność, zapobiegając zwyrodnieniom i chorobom stawów oraz uwalniając napięcia psychiczne mające swoje korzenie w ciele. Następnym krokiem są pranajamy - ćwiczenia z oddechem - oraz głęboki relaks (śavasana) i medytacja (dhyana), które jeszcze bardziej niż asany regenerują ciało i uspokajają umysł.

Metoda Iyengara charakteryzuje się niespotykaną nigdzie indziej precyzją i uważnością, a jej efekty docierają głęboko. Dzięki precyzji jest bezpieczna i przynosi szybkie rezultaty.

Ważnym jej elementem są rozwinięte techniki prozdrowotne wykorzystujące różne przyrządy (specjalnie zaprojektowane ławki, liny, paski, klocki itp.). Celem użycia tych przyrządów jest przyspieszenie postępu u osób zdrowych oraz pomoc osobom cierpiącym z powodu różnych dolegliwości i ograniczeń ruchowych.