B.K.S. Iyengar Jego droga

Gurudżi B.K.S. Iyengar nie żyje: uczynił nas lepszymi i piękniejszymi.

Zespół naszego Instytutu i środowisko jogi na całym świecie są głęboko poruszone nieoczekiwanym odejściem Mistrza jogi B.K.S. Iyengara. Zmarł 20 sierpnia 2014 r. w wieku 95 lat.
Zawdzięczamy mu bezcenną wiedzę i inspirację. W Instytucie będziemy nadal nauczać według Jego doskonałej metody, starając się stale poprawiać nasz warsztat.
Wierzymy, że dla osób Jego formatu życie i śmierć nie stanowią przeszkody w pracy dla dobra świata.
Osoby zainteresowane głębszym poznaniem życia i dorobku Mistrza zachęcamy do obejrzenia świetnego biograficznego filmu DVD "Światło Jogi”.

Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar - ur. 14 grudnia 1918 r. - jest jednym z najwybitniejszym współczesnych mistrzów jogi. Mieszka w Punie w środkowo-zachodnich Indiach, gdzie wraz z córką Gitą i synem Prashantem prowadzi swoją szkołę, odwiedzaną przez tysiące uczniów z całego świata.

Z chorowitego dziecka stał się symbolem zdrowia, znanym w kulturze indyjskiej i światowej. W wieku 16 lat podjął naukę jogi pod kierunkiem Tirumaliego Krishnamacharyi, a trzy lata później sam został nauczycielem. W bardzo dużym stopniu rozwinął i udoskonalił metodę swojego guru; do tej pory odkrywa nowe szczegóły i techniki, bazując na wieloletnich doświadczeniach.

Od połowy XX wieku często wyjeżdżał na Zachód. Jest tym Mistrzem, który najbardziej przyczynił się do spopularyzowania sztuki jogi (zwłaszcza praktyki asan i pranajam) i podniósł jej praktykę na nieznane dotąd wyżyny precyzji i doskonałości.
Przez całe życie szkolił zastępy nauczycieli, którzy prowadzą nauczanie jego metodą w setkach ośrodków na całym świecie. Pomimo zaawansowanego wieku nadal kilka godzin dziennie praktykuje jogę, nie licząc czasu kiedy pracuje zawodowo.

Obecnie poświęca najwięcej uwagi pracy terapeutycznej z osobami, którym nie była w stanie pomóc medycyna konwencjonalna.