Wokł jogi Rewolucjoniści duchaJERZY GROTOWSKI

"Nie mieć zaufania do własnego ciała to nie mieć zaufania do siebie. Być podzielonym."

"Za każdym razem kiedy coś odkrywam, mam poczucie, że jest to coś, co sobie przypominam".

Genialny antropolog i reformator teatru, czerpał inspiracje z kontaktu z kulturą i duchowością Indii. W latach siedemdziesiątych XX wieku kilkakrotnie podrżował po Indiach, ktre fascynowały go już od dzieciństwa. Wiedza o filozofii i teatrze indyjskim ukształtowała w znacznym stopniu jego reformatorskie działania sceniczne i eksperymenty parateatralne.

Fascynacja nauką Śri Ramany Maharishiego, mędrca z gry Arunaczala, zwanej też Grą Płomienia, znalazła swe odbicie w zrealizowanym przez Grotowskiego działaniu parateatralnym "Przedsięwzięcie Gra" (1977). Wziął w nim udział Sławomir Bubicz, dla ktrego doświadczenie to stało się momentem przełomowym.

Gra Arunaczala jest miejscem, gdzie zgodnie z testamentem Jerzego Grotowskiego, rozsypane zostały jego prochy.BOB DYLAN

"Obyś zbudował drabinę do gwiazd i wspiął się na wszystkie szczeble."

Artysta niezwyciężony, nieustanny prekursor, nie dający się zaszufladkować. W latach sześćdziesiątych XX wieku głos pokolenia kontrkultury. Nie pozwolił się zamknąć w schemacie buntu, wielokrotnie radykalnie zmieniał styl i przesłanie swej muzyki. Każdy nowy okres w jego twrczości stawał się impulsem dla rozwoju muzyki łączącej rżne style i gatunki. Wyznaczał i nadal wyznacza nowe trendy w kulturze.

Jest uważany za jednego z czołowych poetw anglojęzycznych. Jest od lat kandydatem do literackiej nagrody Nobla. Pomimo przeciętnego jak na gwiazdę estrady wyglądu - i głosu, ktry dalece nie spełnia standardw klasycznego brzmienia - jest artystą utrzymującym widownię w hipnotycznym niemal transie. Jego śpiew oraz gra na gitarze i innych instrumentach jest przykładem przekazywania kolosalnych pokładw energii przy użyciu minimalnych środkw.

Jest genialnym kompozytorem i autorem tekstw, a jego songi wpływały i wpływają nadal na kształtowanie się świadomości i wrażliwości estetycznej kilku pokoleń. Nagrał 45 studyjnych albumw, do ktrych sam napisał muzykę i teksty. Pomimo przekroczenia 65 roku życia jest nadal wulkanem energii i twrczości. Daje 250 koncertw rocznie w ramach ogłoszonej przez siebie Nigdy nie Kończącej się Wędrwki. Jest wzorem człowieka-artysty kierującego się tylko wewnętrznym głosem, wbrew gustom i przyzwyczajeniom nawet własnej publiczności, potrafiącym ostatecznie przekonać ją o słuszności swej drogi.JIDDU KRISHNAMURTI

"Prawda to kraina bez drg."

"Interesuje mnie jedynie to, by uczynić ludzi absolutnie, bezwarunkowo wolnymi."

Jeden z najbardziej radykalnych myślicieli w historii ludzkości, przez wielu uważany za najwyższego nauczyciela - Maitreję, drugie wcielenie Buddy.

Znaleziony przez poszukujących Maitreji liderw Towarzystwa Teozoficznego i od dziecka poddany ezoterycznemu treningowi, w końcu zrzucił ciężar przypisywanej mu misji i rozwiązał stworzoną wokł niego organizację. Paradoksalnie, w przekonaniu wielu, potwierdziło to jego status Nauczyciela ludzkości. Przez kilkadziesiąt lat podrżował po świecie dzieląc się doświadczeniem absolutnej wolności.

Głosił, że nie ma takiej organizacji, takiej wiary, takiego dogmatu, kapłana czy rytuału, nie ma takiej filozoficznej wiedzy czy psychologicznej techniki, dzięki ktrym człowiek mgłby dotrzeć do Prawdy. Może znaleźć Prawdę tylko dzięki zrozumieniu treści własnego umysłu, dzięki obserwacji, a nie przez intelektualną analizę. Myśl jest czasem. Rodzi się z doświadczeń i wiedzy, ktrych nie da się oddzielić od czasu i przeszłości. Myśl jest zawsze ograniczona, żyjemy zatem w stałym konflikcie i walce.

Jedynie wwczas, gdy następuje zanegowanie wszystkich rzeczy stworzonych psychologicznie przez myśl, zapanuje miłość, ktra jest wspłczuciem i zrozumieniem.

Edward Stachura, inspirowany rozmowami z Krishnamurtim, napisał jedno ze swych najważniejszych dzieł - "Oto". Zawarł w nim obraz świata widziany oczami osoby, ktra wyzwoliła się z ograniczeń umysłu.

VALLALAR (SWAMI RAMALINGAM)

"Gdy Łaska i Wspłczucie będą rządzić Ziemią, nawet jadowite węże i tygrysy utracą swą drapieżną naturę"

Vallalar - Szczodrobliwy to dziewiętnastowieczny mistyk i najwybitniejszy tamilski poeta. Według powszechnie panującego na południu Indii przekonania osiągnął nieśmiertelność fizyczną, a następnie poświęcił swoje mistyczne ciało, dematerializując się i rozpraszając je w całym kosmosie, aby przyspieszyć nadejście ery, w ktrej wszyscy ludzie osiągną zwycięstwo nad cierpieniem i śmiercią. Nauczał, że drogą do tego celu jest kultywowanie miłości i wspłczucia dla wszystkich istot, a w szczeglności karmienie głodnych i pomaganie cierpiącym, także roślinom i zwierzętom. Podobno potrafił zamieniać ludzi jedzących mięso w wegetarian samym spojrzeniem oraz przejawiał rozliczne "moce jogiczne".

Osiągnąwszy duchowe oświecenie postrzegał Boga jako światło lub energię, z ktrej w istocie składa się rzeczywistość materialna.

Głosił rewolucyjne poglądy na temat społeczeństwa i religii: zwalczał system kastowy, pośrednictwo braminw w kontakcie z Sacrum, skostniale formy zinstytucjonalizowanych religii oraz nierwności społeczne.

Do chwili obecnej w Vadalur, gdzie żył Szczodrobliwy działa ośrodek bezpłatnego karmienia pielgrzymw i ubogich., w ktrego kuchni płonie ogień zapalony jego ręką 150 lat temu.SHIRDI SAI BABA

"Uczynki innych ludzi wpływają tylko na nich samych. Na ciebie wpływają tylko twoje własne czyny".

Najbardziej czczony w Indiach mistyk, ktrego podobizny można znaleźć wszędzie: w autobusach, sklepach, rikszach...

Żył w Shirdi w środkowozachodnim stanie Maharashtra na przełomie XIX i XX wieku. Łączył w sobie cechy muzułmańskiego fakira i indyjskiego sadhu, stąd czcili go zarwno muzułmanie jak i hinduiści. Według przekazw, wśrd licznych ponadnaturalnych zdolności, posiadał moc jasnowidzenia, czytania w umysłach i uzdrawiania chorych, dlatego przyciągał wielotysięczne rzesze ludzi szukających rżnego rodzaju pomocy i duchowego przewodnictwa.

W czasach naznaczonych waśniami religijnymi uczył wyznawcw rżnych religii życia w zgodzie i wzajemnym szacunku.

Był dla nich uosobieniem najwyższego ideału w kulturze indyjskiej, mędrca doskonałego, ktry dotarł do pełni rozwoju, ktry żył naturalnie i spontanicznie, pozbawiony lękw i pragnień. Swoim wyznawcom udzielił zapewnienia, że nawet po śmierci będzie otaczał ich opieką, i być może jest to przyczyną, że jego kult stale przybiera na sile.ŚRI RAMANA MAHARISHI

"Dowiedz się, kim jesteś. Bo gdy się już poznasz, osiągniesz spokj."

Mędrzec, ktry do połowy XX wieku żył na Arunaczali, Grze Płomienia, najświętszym szczycie południowych Indii. Powszechnie uważa się, że subtelność i głębia jego duchowych nauk dorwnuje geniuszowi starożytnych wieszczw, twrcw Upaniszad. Emanował ciszą.

W jego obecności ludzie znajdowali odpowiedź na pytania, ktre często dręczyły ich przez wiele lat. Osobom, ktre prosiły go o podanie metody duchowego rozwoju, zalecał badanie "kim jestem". Wnikliwa obserwacja i medytacja nad tym pytaniem pozwala odkryć nietrwałość i iluzoryczność tego, z czym na co dzień utożsamiamy się - przywiązania do ciała, uczuć, poglądw, obrazu siebie. Pomaga uwolnić się od przywiązania do tego i osiągnąć prawdziwy spokj.

Ta wewnętrzna cisza i towarzysząca jej radość jest według mędrca najgłębszą duchową tożsamością człowieka.

Aśram, w ktrym przebywał, jest nadal odwiedzany przez tysiące poszukiwaczy prawdy z całego świata.

Z osobą Maharishiego związane są także nazwiska dwojga Polakw: Wandy Dynowskiej i Maurycego Frydmana.