Wokół jogi Zdrowe życie

Istnieje wiele, często sprzecznych, teorii dotyczących zdrowego życia. Joga wybiera tylko te metody, które zwiększają zasób energii w ciele i umyśle. Jogin potrzebuje ogromnych zasobów energii, by wykorzystywać ją do realizacji twórczych, konstruktywnych celów oraz osiągania szczytu duchowych możliwości.

Z ćwiczeń angażujących ciało wybiera asany, stosuje prawidłowe wzorce spokojnego i rytmicznego oddychania (pranajama), oddaje się głębokiemu relaksowi (śavasana), medytuje dhyana), a za najbardziej wskazaną dietę uważa wegetariańską... Odnajduje praktyczną użyteczność powszechnych zasad etycznych, przez co zapobiega wielu konfliktom z sobą samym i otoczeniem. Doskonałego jogina cechuje naturalność i prostolinijność.

Według jogi zdrowie nie jest zwykłym brakiem chorób. To dynamiczna harmonia ciała, zmysłów, oddechu, emocji, myśli i ducha. Zdrowie fizyczne jest tylko jednym z elementów, niemożliwym do osiągnięcia bez doskonałości pozostałych części istoty ludzkiej. Zdrowie fizyczne jest w dzisiejszym świecie najczęstszym motywem rozpoczynania praktyki jogi, lecz w istocie dobre funkcjonowanie ciała jest tylko jednym, wcale nie najważniejszym, skutkiem ubocznym praktyki.

Przeczytaj artykuł opublikowany w czasopiśmie "Zdrowie" nt. żywienia dzieci dietą wegetariańską.


Kliknij, aby powiększyć tekst.